Historie

Prvopočátek ZUŠ B-Art vznikl před mnoha lety v Rožnově pod Radhoštěm, kdy se Milada Borovičková, současná ředitelka ZUŠ B-Art, rozhodla, že se začne věnovat dětem a mládeži a bude je učit tančit. První kroky se tak datují do roku 1987, kdy v Rožnově pod Radhoštěm vznikla Taneční skupina MIMO, která se v roce 1998 následně přestěhovala do zrcadlového sálu Obecního úřadu v Zašové.

disco dance

Zpočátku tzv. „kroužek“ navštěvovalo 20 tanečníků. Poté se taneční skupina začala rozrůstat až na 50 žáků.Do výuky se postupem času zapojily i tehdejší žákyně Monika Borovičková a Zuzana Zítková, které vyučovaly nové taneční směry – street a disco dance. Od této doby se také skupina pravidelně účastnila soutěžních kol České taneční organizace ve stylu DISCO DANCE.

V průběhu let se TS MIMO dále vypracovávala, a proto se rozšířila i do Valašského Meziříčí, kde tehdy pod ZUŠ vyučovaly tanec Monika Borovičková a Milada Borovičková.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V roce 2009 poté založily vlastní Taneční a baletní školu B-Dance, která působila ve Valašském Meziříčí a v Zašové. Výuka tehdy probíhala např. na ZŠ Šafaříkova nebo na Gymnáziu Františka Palackého ve Valašském Meziříčí. V těchto letech se nám také podařilo navázat spolupráci s předním světovým tanečníkem a choreografem, uměleckým šéfem souboru 420PEOPLE a asistentem světově uznávaného choreografa Jiřího Kyliána Václavem Kunešem, který pak dále s výběrovým týmem vypracovával soutěžní choreografie.

Poté se zrodil sen – založit vlastní základní uměleckou školu – a to se podařilo v roce 2012. V tomto roce jsme byli Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy zapsáni do rejstříku škol a zařazeni tak do státem garantovaného systému základního uměleckého vzdělávání.

Kromě tanečního oboru jsme ve školním roce 2012/2013 otevřeli také hudební obor a začali vyučovat keyboards (elektronické klávesy), zobcovou flétnu a klavír. Výuku hudebního oboru jsme ve školním roce 2013/2014 rozšířili o populární zpěv a elektronickou hudební tvorbu a domácí studio, ve školním roce 2014/2015 pak o sólový zpěv.

snehurka-2

Ve školním roce 2012/2013 jsme poprvé s žáky tanečního oboru v nastudování naší pedagožky Karin Ulrichové vytvořili celovečerní baletní představení Sněhurka a sedm trpaslíků. Za pouhé tři měsíce pilné práce čtyřiceti šesti dětí se tato oblíbená inscenace dočkala přes 20 repríz a zhlédlo jí na 4000 diváků např.  v Zubří,  Horní Bečvě,  Valašském Meziříčí nebo ve slovenském městě Partizánské.

Od roku 2015 do roku 2017 jsme nastudovali, pod vedením naší pedagožky Karin Ulrichové a uváděli s žáky tanečního oboru další projekt – celovečerní baletní představení Louskáček, ve kterém účinkovalo na 60 dětí ve věku od 5 do 18 let, pozvání přijalo i několik dospělých hostů. Kromě dvou premiér, které proběhly v lednu roku 2015 v Kulturním domě v Zašové, jsme odehráli celkem 17 repríz. Derniéru měl Louskáček 12. ledna 2017.

premiera-25-01_JS_IMG_6834

Představení jsme hráli i pro základní a mateřské školy nejen z okresu Vsetín. Účinkovali jsme například v Zašové, Zubří, Horní Bečvě, ve Frenštátě pod Radhoštěm nebo v Beskydském divadle v Novém Jičíně.

V roce 2008 byla poprvé uvedena premiéra ,,Tance Pralesa´´ studenty Taneční konzervatoře –tanečního centra Praha, kteří s ním odehráli mnohá představení.

Představení Tanec pralesa je po všech stránkách originál, co se týče námětu, scénáře, choreografie, hudby i výtvarného pojetí kostýmů a scény.

V roce 2017 se vedení ZUŠ B-Art rozhodlo, že tento projekt nastudují žáci naší školy. Pro děti to byla obrovská výzva, neboť nastudování celovečerního tanečního příběhu bylo náročné. Tohoto úkolu se zhostili s plným nasazením.

V únoru 2018 byly uvedeny 2. premiéry,  kde 19 tanečníků dokázalo, že v nastudování Elišky Grabcové (sama tehdy v roce 2008 tančila několik rolí) zvládli  bravurně odvyprávět tento nadčasový taneční příběh. Hráli nejen v Zašové, ale  i v Beskydském divadle v Novém Jičíně,  v Karolince,  Kroměříži,  v Letech u Dobřichovic, Valašském Meziříčí a v Praze v rámci projektu ZUŠ OPEN.

Tři bratři

V roce 2014 byla poprvé do českých kin uvedena hudební pohádka režiséra Jana Svěráka, Tři bratři. Dílo je filmovou adaptací dětských minioper z dílny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře (Šípková Růženka, Červená Karkulka, O dvanácti měsíčkách). Aby se tyto tři pohádky spojily v jeden celek, vymysleli Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák postavy třech bratrů, kteří jsou rodiči vysláni do světa, přičemž se každý z nich dostane do jedné z pohádek.

Již po prvním zhlédnutí pohádky vznikl nápad, vytvořit projekt Tři bratři, ve kterém by účinkovali žáci naší školy. Realizace ovšem musela počkat, jelikož naše škola neměla dostatečný počet zpěváků – chlapců. Naštěstí jsme nemuseli čekat příliš dlouho a tak byly v průběhu června 2017 přiděleny žákům role a se začátkem nového školního roku 2017/2018 se již začalo pravidelně zkoušet. V projektu účinkovalo v průběhu dvou let celkově 39 dětí převážně navštěvujících obor sólový zpěv. Do projektu byli také zapojeni naši nejmladší žáci, kteří s hudbou teprve začínali. V pohádce účinkovali žáci ze Zašové, Valašského Meziříčí a také z Ratiboře.

Premiéra projektu Tři bratři proběhla v březnu 2018 v KD Zašová a poté následovaly další představení nejen pro veřejnost, ale také pro mateřské a základní školy. Pohádka byla odehrána čtyřikrát pro veřejnost a šestkrát pro mateřské a základní školy. Kulaté 10. představení proběhlo v květnu 2019 ve Valašské Bystřici.